خانه » اخبار و اطلاعیه ها » میزگرد بررسی وضعیت بازار لوازم التحریر : تولید نوشت افزار با طرح «مدافعان حرم» و «بازی های بومی و محلی»
مهدی رضایی

میزگرد بررسی وضعیت بازار لوازم التحریر : تولید نوشت افزار با طرح «مدافعان حرم» و «بازی های بومی و محلی»

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، مهدی رضایی مسئول تولید محصولات فرهنگی ریحانه در میزگرد بررسی وضعیت بازار لوازم التحریر در خبرگزاری فارس برگزار شد، اظهار داشت: نوشت افزار ایرانی اسلامی را باید در دو بخش اقتصادی و فرهنگی واکاوی کنیم.

وی افزود: بخش اول از منظر اقتصادی، که در قالب حمایت از تولید داخل و اقتصاد مقاومتی تعریف می‌شود و بخش دوم فرهنگی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرهنگ را به هوایی تعبیر کرده‌اند که تنفس می کنیم، چنانچه این هوا پاک باشد آثاری دارد و اگر آلوده باشد تبعاتی به همراه خواهد داشت.

*وجود مجمع تولید کنندگان نوشت افزار ایرانی اسلامی در کشور/ از لوازم التحریر تولید داخل استقبال می‌شود

رضایی با بیان اینکه در سالهای اخیر مجمع تولید کنندگان نوشت افزار ایرانی – اسلامی در کشور وجود ایجاد شده، خاطرنشان کرد: در این مجمع بیش از 50 تولید کننده عضو هستند و جلسات مستمری برگزار می‌شود.

وی افزود: در این مجمع طرح‌ها ارائه و نظرات کارشناسی اعضا دریافت می‌شود؛ و در حال حاضر نیز نمایشگاه نوشت افزار ایرانی – اسلامی در تهران دایر است.

وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود از نوشت افزار تولید داخل استقبال نمی‌شود را قبول ندارم و اعتقاد دارم این موضوع انجام می‌شود، زیرا اگر به نمایشگاه‌های تخصصی نوشت افزار ایرانی- اسلامی مراجعه کنید استقبال مردم را خواهید دید.

مهدی رضایی

*شروع تبلیغات نوشت افزار ایرانی- اسلامی توسط صداوسیما/ دفتر خارجی وارد نمی‌شود/ طرح «باربی» در داخل تولید می‌شود

مسئول تولید محصولات فرهنگی ریحانه با بیان اینکه برای ترویج بیشتر استفاده مردم از نوشت افزار تولید داخل نیازمند برخی مقدمات هم هستیم، گفت: صدا و سیما و سایر رسانه‌ها با تبلیغ نوشت افزار ایرانی – اسلامی می توانند کمک کنند تا این جریات تداوم داشته باشد.

وی اضافه کرد: دفترهایی که با طرح‌های غربی در بازار وجود دارد، همگی وارداتی نیستند و بخشی از همین ها که با عناوین مختلف همچون «باربی» مشاهده می‌کنید متاسفانه در داخل تولید می‌شود.

*نظارتی بر طرح‌های روی نوشت افزار نیست

مسئول تولید محصولات فرهنگی ریحانه در خصوص اینکه آیا نظارتی برای نوع طرح‌هایی که روی نوشت افزار چاپ می‌شود وجود دارد، تصریح کرد: تا حالا ندیده‌ام نظارتی در خصوص طرح و چاپ وجود داشته باشد و هر طرحی که به مرحله تولید می‌رسد، کسی روی آن نظارت ندارد و به سهولت وارد بازار می‌شود.

*طرح‌های عفاف و حجاب روی لوازم التحریر ایرانی/ چهره‌های مدافعان حرم و بازی های بومی و محلی را روی نوشت افزار طراحی کرده ایم

 

مدافعان حرم

طرح دفتر با موضوع مدافعان حرم

طرح دفتر با موضوع حجاب

طرح دفتر با موضوع حجاب

طرح دفترچه با موضوع حجاب و عفاف

طرح دفترچه با موضوع حجاب و عفاف

 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا طرح‌های خوب داخلی نوشت افزار در بازار داریم؟ گفت: در نوشت افزار ایرانی – اسلامی برای سلایق مختلف طرح‌هایی متفاوتی وجود دارد.

وی ادامه داد: ما بعنوان اولین تولیدکننده نوشت افزار با موضوع حجاب هستیم و عمدتا در زمینه طرح‌های عفاف و حجاب  نوشت افزار فعالیت داریم و اخیرا روی برخی دفاتر طرح «مدافعان حرم» را کار کرده ایم و در واقع در حال تولید نوشت افزار جدید ایرانی- اسلامی با طرح های جدیدی هستیم.

نوشت افزار با طرح لِی‌لِی

نوشت افزار با طرح لِی‌لِی

نوشت افزار با طرح بازی هفت سنگ

نوشت افزار با طرح بازی هفت سنگ

 

رضایی با اشاره به فراموش شدن برخی بازی‌های قدیمی و بومی محلی، خاطرنشان کرد: در کنار طراحی و چاپ تصاویر و نمادهای بازی‌های بومی و محلی مانند «لِی‌لِی» و «هفت سنگ» در حوزه نوشت افزار، به موضوع پوشش و حجاب هم توجه داریم.

وی افزود: در تولید نوشت افزار کارگروه مشتمل بر کارشناسان مذهبی، هنری، روانشناسی و بازاری داریم و در فرایند تولید ابعاد مختلفی را در نظر می‌گیریم.

*تولید دفتری با نماد شهید حججی/ استقبال از شخصیت‌های تلویزیونی روی نوشت افزار

مسئول تولید محصولات فرهنگی ریحانه در خصوص شخصیت‌های تلویزیونی و کارتونی که وقتی روی نوشت افزار طراحی می‌شود گفت: الزام این نیست که یک کاراکتر تلویزیونی روی نوشت افزار طراحی و تولید شود. می توان یک عمل و رفتار ارزشمند را الگو قرار داد همچون فرهنگ ایثار و شهادت، سازندگی، احترام به والدین، مهربانی، یاری مظلوم و … را در قالب هنری برای دانش آموزان تبیین کرد.

رضایی با بیان اینکه توان و بودجه کافی نداریم که جریان سازی برخی طرح‌ها را در جامعه انجام دهیم، عنوان کرد: از شهید حججی کار زیادی انجام شد و با آن رشادت، آرمانش شناسانده شد. رسانه نقشی مهم در خصوص شناساندن این جریانات دارد.

*دولت تولید کنندگان داخلی را حمایت کن

وی افزود: به عنوان تولید کننده خصوصی نوشت افزار که فعالیت می‌کنیم، توقع داریم حمایت دولت بیشتر و ملموس‌تر باشد. حمایت‌های جنبی وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشته باشیم و در کنار آن نیز شورای عالی انقلاب فرهنگی هم حمایت کند.

*توزیع 150 میلیون نوشت افزار بین دانش‌آموزان

رضایی با بیان اینکه 13 میلیون مخاطب دانش‌آموز تعداد کمی نیست، خاطرنشان کرد: در هر سال به صورت میانگین 150 میلیون نوشت افزار بین دانش‌آموزان توزیع می‌شود که بسیار مهم بوده و لازم است در قانون هم در این خصوص حمایت‌های وجود داشته باشد.

وی افزود: شهرداری تهران در سالهای گذشته نمایشگاه باز باران را در اختیار تولید کنندگان قرار داد تا بتوانند این تولیدات خود را در معرض دید عموم قرار دهند.

مسئول تولید محصولات فرهنگی ریحانه گفت: آستان قدس رضوی هم نمایشگاه عرضه مستقیم نوشت افزار دارد و توقع داریم در شهرهای دیگر هم این چنین باشد؛ اگر خانواده‌ها آگاه شوند، نوشت افزار ایرانی – اسلامی را می‌خواهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

bigtheme
x

شاید بپسندید

اطلاع‌نگاشت|سال جهش تولید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌ مناسبت آغاز سال 1399، سال جدید را سال « جهش تولید » نام‌گذاری کردند.